Exkurze JE Dukovany a PVE Dalešice

Žáci 8. a 9. třídy se 5.4.2019 zúčastnili exkurze do jaderné elektrárny v Dukovanech a vodní přečerpávací elektrárny v Dalešicích. V informačním centru JEDU si prohlédli makety okruhů v elektrárně, model celé elektrárny a zmenšený model jaderné kazety, zkusili si projít bezpečnostní rámy. Též zhlédli film o blackoutu a informační krátký film o fungování celého komplexu. V druhé části exkurze se přesunuli do Dalešic na vodní dílo. Mohli se podívat do nitra vyřazené Francisovy turbíny, na halu se 4 turbínami a obrovskými jeřáby, které se musí spřáhnout, pokud je na turbínách potřeba něco opravit. V informačním středisku se promítal film o fungování a funkci Dalešic, jejichž chod je řízen z ČEZu v Praze. Někteří žáci litovali, že oproti jiným rokům už kvůli zpřísnění bezpečnostních předpisů není možné nahlédnout do provozu.                                                     

Martina Křížová, Eva Kovářová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *