Exkurze Praha 2019

Dne 12. září 2019 odjeli žáci 5. a 6. třídy na dvoudenní exkurzi do Prahy. Společně s nimi jeli i třídní učitelka 5. třídy, třídní učitel 6. třídy, ředitelka školy a starostka Blížkovic. Autobusem dopravní společnosti AD Ludvik jsme dojeli na naši první zastávku, kterou byl Pražský hrad. Zde jsme viděli různé památky: chrám. Sv. Víta, Václava a Vojtěcha, sochu sv. Jiří bojujícího s drakem na třetím hradním nádvoří, prošli jsme Zlatou uličku a nahlédli jsme do vězení a hladomorny, kde byl vězněn Dalibor z Kozojed. Na závěr jsme viděli střídání stráží, které je vskutku zajímavé. Hradním komplexem nás provázel bývalý žák školy, nyní voják hradní stráže, Karel Heimlich, kterému tímto moc děkujeme. Z Hradu jsme autobusem odjeli do Národního technického muzea, ve kterém jsme viděli různé technické vymoženosti, počínaje dobou dělnické třídy až po astronomii. Uprostřed muzea se nachází obří hala s evolucí techniky (např. od letadla bratří Wrightových po japonské kamikadze). Po dlouhém dni jsme se šli ubytovat a navečeřet.

 Následující den jsme odstartovali snídaní. Poté jsme odjeli metrem na náměstí Republiky, kde jsme prošli Prašnou branou a vydali jsme se tak na královskou cestu, po které jsme procházeli Celetnou ulici, Staroměstské náměstí, Rynek se slavným domem u Rotta. Odtud naše kroky směřovaly na Karlův most. Cestou jsme viděli množství chrámů, kostelů a prošli jsme tři pražské části: Staré Město, Malou Stranu a Hradčany. Z Malostranského náměstí jsme se Nerudovou ulicí vydali ke Strahovskému klášteru, přes Pohořelec na Loretánské náměstí s unikátním Černínským palácem. Došli jsme až na Hradčanské náměstí, kde jsme si prohlédli Arcibiskupský palác a sochu prezidenta T. G. Masaryka. Následně jsme sešli po zámeckých schodech a kolem budovy Parlamentu ČR jsme došli až k budově Senátu, dřívějšímu Valdštejnskému paláci s krásnou zahradou. Odtud jsme ze stanice metra Malostranská odjeli do České televize na Kavčí hory. Zde jsme se šli podívat, jak se natáčejí a tvoří různé seriály (např. Studio kamarád a Kde domov můj?). Měli jsme také přednášku o historii a fungování České televize, mohli jsme si vyzkoušet práci s kamerami nebo pozici redaktora ve zprávách. Pozn.: také jsme viděli místo a schod, kde po volbách málem upadl pan prezident.

Exkurze se nám velmi líbila a děkujeme městysi Blížkovice, že mám umožnil návštěvu našeho hlavního města. Vydařilo se nám i počasí a měli jsme i skvělého pana řidiče, který nás bezpečně vozil nejen po Praze, ale dovezl nás šťastně i domů. Dokonce nás chválil a řekl nám, že nás zase příště rád sveze. Tak se těšíme na další akci!

Autoři textu: Teodor Čermák, 6. tř., Eva Valová, ř. š.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *