McDonald’s cup 2017

Stejně jako v minulém roce se i letos žáci prvního stupně ZŠ Blížkovice zúčastnili tradičního fotbalového klání – McDonald´s Cupu, pro letošek jubilejního 20. ročníku. Oproti minulému roku, kdy bylo na turnaj vysláno pouze družstvo kategorie 1 – 3.třída, se letos podařilo postavit družstva v obou kategoriích – 1 – 3. třída a 4 – 5.třída.

V mladší kategorii bylo k okrskovému kolu naše mužstvo přizváno 25.4.2017 na hřiště do Oblekovic. Ve skupině jsme se střetli se ZŠ Šatov a ZŠ Znojmo – náměstí Republiky. V domnění a na základě předem zaslaných pravidel (hrát mělo 5 hráčů v poli + brankář) jsme odjeli na turnaj v dostatečném počtu osmi hráčů (Vít Polášek, Mikuláš Holík, Michal Burian, Šimon Veselý, Martin Bartoš, Luboš Holík, Štěpán Makovička a Dan Šilinger). Avšak jakákoliv pořadatelská absence a převaha znojemských škol na celém okrskovém turnaji rozhodla, že se hrálo 7+1 a k tomu 2 x 20 minut, což znamenalo, že kluci museli celý turnaj odehrát bez jakéhokoliv střídání. Tento fakt se nakonec projevil a celkově jsme skončili na druhém místě, když jsme utkání s Šatovem vyhráli 5:3, ale druhé bohužel prohráli 5:0 a tudíž nepostoupili do okresního finále. I přesto chci klukům moc poděkovat za snahu a za výkon, který předvedli.

Ve starší kategorii bylo k okrskovému kolu naše mužstvo přizváno 26.4.2017 na hřiště do Dobšic. Zde jsme se ve skupině střetli s týmy ze ZŠ Dobšice, ZŠ Znojmo – Jubilejní park a ZŠ Znojmo – JUDr. Mareše. Ze skupiny postupoval opět pouze první, takže nás čekala těžká „šichta“. Kluci se s ní popasovali se ctí, bohužel ani zde jsme nedosáhli tolik kýženého postupu. V prvním utkání jsme remizovali 1:1 s týmem z Jubilejního parku, v druhém prohráli 1:0 s domácími Dobšicemi a ve třetím jsme prohráli 8:0 s týmem JUDr. Mareše. Z turnaje jsme však odjížděli s čistým svědomím a vztyčenou hlavou, za což bych chtěl poděkovat všem hráčům (Vladimír Dvořák ml., Šimon Janyška, Matěj Řiháček, Matěj Kocáb, Matyáš Krejčí, Adam Kolman, Ondřej Kučera, Vít Polášek, Mikuláš Holík a nejmladší účastník turnaje Martin Bartoš). Zároveň bych chtěl poděkovat Adéle Dvořákové a Renému Poláškovi za pomoc při odvozu a usměrnění týmu na hřišti i okolo něj.

Závěrem bych ještě chtěl zhodnotit turnaj jako takový – McDonald Cup, turnaj s letos již dvacetiletou tradicí a celorepublikovou prestiží. Přesně tato slova by měla rezonovat v jeho průběhu. Avšak letos to tak bohužel není, alespoň tedy ne na našem okrese. Od absence pořadatele a upravování pravidel na turnaji mladší kategorie, až po půjčování hráčů jiným školám a hraní ve větším počtu hráčů na turnaji druhém… a k tomu ještě rozlosování skupin okrskových kol, kdy se losovanou náhodou dostaly znojemské školy souměrně do jednotlivých skupin. Ale to je na jiné povídání. Můžeme jen doufat, že příští ročník bude úspěšnější jak po straně výsledkové, tak pořadatelské.