PROJEKTOVÝ DEN – CO NAŠE BABIČKY UMĚLY 

Dne 19. května 2023 na naší škole proběhl projektový den. Žáci 1. i 2. stupně si vyzkoušeli na 9 stanovištích různé aktivity a dozvěděli se i spoustu informací o životě babiček. Dříve si dokázali naši předci vše vyrobit doma a nic nemuseli kupovat. Také si spoustu věcí uměli opravit. Na vlastní kůži to žáci zažili, když přišívali knoflíky, pletli, háčkovali (s háčkem nebo na prstech) a tkali. 

Pro každého žáka bylo překvapení draní peří. Zde se nejdříve seznámili s chovem hus. Také s jejich využitím (hlavně peří). Každý si vyzkoušel drát peří. 

Naši předci využívali bylinky, které si posbírali, sušili a uchovávali. Žáci poznávali bylinky na obrázcích a následně určovali natrhané bylinky z okolí školy. 

Ve školní kuchyňce si učitelé nachystali ochutnávku nápojů z bylinek a koření. Žáci se velmi těšili na kafíčko, které dnes pijí dospělí. Nakonec zjistili, že se tak říkalo tzv. černé kávě neboli meltě. Nejméně oblíbená byla octová voda, kterou naši předci pili při práci na polích. 

Pak se přesunuli na stanoviště, kde ochutnávali pokrmy. Čekal je chleba se sádlem a bylinkami či chleba se sádlem a povidlím, tzv. lokše a další pochutiny. Během ochutnávky jim učitelé řekli i zajímavosti o tom, jak se dříve vařilo (z jakých surovin a jak vypadala kuchyně). 

Následovalo poté opisování receptů násadkovým perem a inkoustem. I když se někdy objevila nějaká ta kaňka, opisy žáci zvládli. 

Učitelé si pro skupinky připravili také vyprávění o životě našich babiček. Porovnávali život tehdy a dnes. Dozvěděli se, čím se svítilo a topilo. Kde získávali vodu a jak si lidé předávali zprávy. 

Naši předci využívali i slova, kterým dnes už třeba ne všichni rozumíme. Skupiny žáků si tak vyzkoušeli kvíz, kde měli výrazy jako šufánek, cimra, lazebník, kacabajka atd. Na školní zahradě probíhalo sečení trávy kosou či žnutí srpem. Byla zde i praktická ukázka, jak se kosa klepala a brousila. Zájemci si zkusili sečení. Dostali i tipy, jak usečenou trávu usušit a co je to vlastně ta neznámá otava. 

Na tento školní rok je vyhlášena soutěž ve sbírání bylin (soutěží třídy proti sobě, zvlášť 1. stupeň a zvlášť 2. stupeň). Projektový den tak byl zakončen sběrem léčivých bylin. Žáci si tento den užili, protože si každý vyzkoušel, to, co ho zajímalo. 

Mgr. Hana Brenkusová., Jarmila VeseláNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *