Projektový den

V pondělí 27.9.2021 proběhl na naší škole projektový den pro 1.stupeň – DOPRAVNÍ VÝCHOVA.

Při jeho přípravě jsme přemýšleli, které aktivity zvolit, aby se děti pobavily, ale zároveň si prožily něco nového. Zvolili jsme proto různá stanoviště související s dopravou.
Počasí nám přálo, proto jsme mohli využít i venkovní prostory. Většina dětí dorazila do školy na vlastním jízdním kole a na hlavách nechyběly ani helmy. Příslušník Dopravní policie Vranov nad Dyjí s dětmi pobesedoval o tom, co je při jízdě na kole důležité a prohlédl společně s dětmi některá jízdní kola, aby upozornil na jejich správné, a tudíž i bezpečné vybavení. Na obrázcích pak malí cyklisté odhalovali, který účastník silničního provozu se nechová správně. Samostatný cyklista musí dokonale ovládat své vozidlo. K tomuto účelu byla připravená jízda zručnosti s různými překážkami, ale také stanoviště pro údržbu jízdního kola. Černé ruce většiny dětí svědčily o velkém nadšení pro tuto činnost. Pravidla silničního provozu sice nejsou příliš přitažlivá, ale ani na tomto stanovišti se žáci nenudili, a dokonce úspěšně plnili úkoly týkající se předpisů i dopravních značek. Velmi náročné pak bylo stanoviště první pomoci. O tom, že může život zachránit i malé dítě, jsme se už mnohokrát v životě přesvědčili. Musí si jen osvojit návod: Jak na to? A to bylo právě cílem této části projektového dne.

Příjemným odlehčením celého dopravního dopoledne pak byla estetická výchova, kde se podařilo vydat na výlet v různých dopravních prostředcích celým třídám včetně jejich třídních učitelů. Návštěvníci školy se o tom mohou přesvědčit při návštěvě vestibulu v přízemí školní budovy, kde jsou krásné práce žáků vystaveny.

Tímto projektovým dnem jsme si opět uvědomili, že vlastní zkušenost je pro děti nepostradatelná, a chceme věřit i tomu, že dnešní dopravní výchova alespoň maličko přispěla k bezpečnosti dopravního provozu, případně dětem nastínila alternativní dopravní prostředky pro naše velmi přetížené silnice.

Děkuji závěrem všem pedagogům, kteří se na přípravě projektového dne podíleli, příslušníkům Dopravní policie Vranov nad Dyjí za jejich návštěvu, všem rodičům, kteří připravili dětem kola, případně je doprovodili do školy a ze školy, ale hlavně všem dětem. Díky jejich ukázněnosti proběhl celý den klidně a bez úrazů a všichni jsme si jej náležitě užili.